HPV Virus i Kondilomi: Simptomi, Dijagnoza i Savremeni Tretmani
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima, dijagnozi i lečenju. Saveti o vakcinaciji protiv raka grlića materice.
HPV Virus i Kondilomi: Sve Što Treba Da Znate
Šta Su Kondilomi i Kako Izgledaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija koja se prenosi polnim putem. Uzrokuje ih humani papiloma virus (HPV) koji se prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, na velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.
Dijagnoza HPV Infekcije
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je naglasiti da virus ne može biti dijagnostikovan analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Mnogi stručnjaci ističu važnost traženja drugog mišljenja kada je u pitanju dijagnoza kondiloma, jer postoje slučajevi pogrešne dijagnoze. Neke benignije promene, poput polipoza koje nastaju zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta, mogu biti pogrešno interpretirane kao kondilomi.
Metode Lečenja Kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom, metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana
- Laser terapiju - posebno efikasna za unutrašnje kondilome
- Topikalne preparate - rastvori podofiloksina, trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil kreme
- Hirurško uklanjanje - za veće ili upornije promene
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV virusa, a ne i sam uzrok. Virus može ostati u organizmu i izazvati recidive, što zahteva ponovno lečenje.
HPV i Rizik Od Raka Grlića Materice
Određeni tipovi HPV virusa (posebno tipovi 16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do razvoja raka grlića materice. Ovi virusi izazivaju ravne i skoro nevidljive bradavice koje se teže uočavaju, a mogu postati maligne. Smatra se da prelaz kondiloma u rak zahteva prisustvo dodatnih štetnih faktora poput herpes simpleks virusa, lošeg imunološkog statusa ili pušenja.
U Srbiji se godišnje otkrije oko 1.400 novih slučajeva raka grlića materice, što ovo oboljenje čini jednim od najčešćih uzroka smrti žena.
Prevencija: HPV Vakcine
U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv HPV virusa koji izaziva rak grlića materice. Postoje dve vakcine na tržištu - jedna štiti protiv dva kancerogena tipa HPV-a, dok druga štiti protiv četiri tipa (uključujući i one koji izazivaju kondilome).
Vakcine se preporučuju devojkama u dobi od 9 do 26 godina, a najveći efekat imaju kada se daju pre početka seksualnog života. Daju se u tri doze - druga doza dva meseca nakon prve, a treća šest meseci nakon prve.
Iako vakcine nisu obavezne u Srbiji i pacijentice moraju same da snose troškove, njihova efikasnost u prevenciji raka grlića materice je dokazana u brojnim studijama.
HPV Kod Trudnica
Kondilomi se često javljaju kod trudnica zbog promena u imunološkom sistemu. Lečenje mora biti sprovedeno tokom cele trudnoće, a najčešće se koristi laserska vaporizacija. Ako postoje izražene promene na grliću materice bez tendencije brzog širenja, laserska vaporizacija može biti urađena 15-20 dana pre termina porođaja.
Zaključak
HPV virus i kondilomi predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, posebno zbog rizika od razvoja raka grlića materice. Ključno je pravovremeno otkrivanje i lečenje, kao i preventivne mere poput vakcinacije. Važno je tražiti više stručnih mišljenja pri postavljanju dijagnoze i odabiru terapije, jer pogrešna dijagnoza može dovesti do nepotrebnih terapija i stresa.