Hemijski piling lica - Sve što treba da znate pre tretmana

Danica Blog 2024-09-27

Kompletan vodič kroz hemijski piling lica - vrste tretmana, iskustva, oporavak, cene i saveti za negu posle procedure. Kako izbeći komplikacije i dobiti najbolje rezultate.

Hemijski piling lica - Kompletan vodič sa iskustvima

Šta je hemijski piling lica?

Hemijski piling je dermatološki tretman koji koriste različite vrste kiselina za uklanjanje mrtvog sloja epidermisa i stimulaciju regeneracije kože. Postoji nekoliko vrsta hemijskih pilinga, od blagih voćnih kiselina do intenzivnih TCA (trihlorsirćetna kiselina) i fenolnih pilinga.

Ovaj tretman se preporučuje za:

  • Uklanjanje ožiljaka od akni
  • Smanjenje hiperpigmentacije i fleka
  • Ujednačavanje tena
  • Podmlađivanje kože i smanjenje finih borica
  • Smanjenje proširenih pora

Vrste hemijskih pilinga

1. Voćne kiseline (AHA/BHA)

Najblaži oblik pilinga, pogodan za osetljivu kožu. Koriste se glikolna, mlečna, salicilna i druge kiseline. Rezultati su blaži, a oporavak brži (1-3 dana).

2. TCA piling

Srednje intenzivan piling sa trihlorsirćetnom kiselinom. Postoji u različitim koncentracijama (15%, 25%, 35%). Oporavak traje 7-10 dana, a vidljivi rezultati su značajni - smanjenje ožiljaka, fleka i poboljšanje teksture kože.

3. Fenolni piling

Najjači tip pilinga koji se radi u opštoj anesteziji. Rezervisan za ozbiljnije kožne probleme i duboke bore. Zahteva duži oporavak (do 3 nedelje).

4. PRX-T33

Relativno nova vrsta pilinga koja kombinuje trihlorsirćetnu i peroksidnu kiselinu. Manje je agresivan od klasičnog TCA sa kraćim periodom oporavka.

Kada raditi hemijski piling?

Optimalno vreme za hemijske pilinze je od oktobra do marta/aprila, kada nema intenzivnog sunčanja. Posle tretmana koža je izuzetno osetljiva na UV zračenje i može doći do hiperpigmentacije.

Preporučuje se izbegavanje sunca najmanje 2 meseca posle procedure, uz obavezno korišćenje krema sa visokim SPF faktorom (50+).

Oporavak i negu posle pilinga

Proces oporavka:

  1. Prvi dan: Koža je crvena, zategnuta, moguće peckanje
  2. 2-3 dan: Pojava tamnijih površina (frosting efekat)
  3. 4-7 dan: Intenzivno ljuštenje kože
  4. 7-10 dan: Pojava nove, zdrave kože
  5. 2-3 nedelje: Potpuno zarastanje, vidljivi rezultati

Neža posle tretmana:

  • Koristiti blage umivače bez sulfata
  • Redovno mazanje pantenol krema i cicaplasta
  • Svakodnevna upotreba SPF 50+ kreme
  • Izbegavati šminku dok traje ljuštenje
  • Ne češati i ne kidati oljuštenu kožu
  • Piti dosta vode za hidrataciju iznutra

Česta pitanja o hemijskim pilinzima

Da li hemijski piling boli?

Tretman može izazvati peckajući osećaj tokom nanošenja kiseline, ali bol je podnošljiv i traje kratko. Kod jačih pilinga (TCA 35%+) može se koristiti lokalna anestezija.

Koliko tretmana je potrebno?

Zavisi od stanja kože i vrste pilinga. Za vidljive rezultate obično je potrebno 3-6 tretmana u seriji, sa razmakom od 3-4 nedelje.

Da li mogu da radim piling ako imam aktive akne?

Ne preporučuje se raditi hemijske pilinze dok traje upalni proces. Prvo treba lečiti akne, pa tek onda raditi piling za ožiljke i fleke.

Koliko košta hemijski piling?

Cene variraju od 3.000 do 15.000 dinara po tretmanu, u zavisnosti od vrste pilinga i mesta gde se radi. Voćne kiseline su jeftinije, dok TCA i fenolni piling koštaju više.

Iskustva sa hemijskim pilinzima

Mnoge osobe koje su prošle kroz hemijski piling ističu značajno poboljšanje kvaliteta kože - mekoću, ujednačen ten i smanjenje vidljivosti ožiljaka. Međutim, neophodno je strpljenje tokom procesa oporavka i strogo pridržavanje saveta dermatologa.

Ključ za uspeh leži u profesionalnom izvođenju tretmana i pravilnoj posleoperativnoj negi. Uvek se konsultujte sa iskusnim dermatologom pre odluke o bilo kom tretmanu.

Zaključak

Hemijski piling može biti izuzetno efektivan tretman za poboljšanje izgleda kože, ali zahteva ozbiljan pristup i strpljenje. Biranjem pravog tipa pilinga, kvalitetnog izvođača i pravilnom negom posle tretmana, možete postići izuzetne rezultate sa minimalnim rizicima.

Uvek radite piling isključivo kod stručnih dermatologa ili u ozbiljnim dermatološkim ordinacijama, nikako u kozmetičkim salonima bez medicinskog nadzora.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.